Już dziś zrób test

Czy Twój domowy kocioł zda egzamin z uchwały
antysmogowej Sejmiku Województwa Śląskiego?

Wybierasz ciepło sieciowe? Same plusy!

Sprawdź zalety ciepła sieciowego od TAURONA i już dzisiaj zdecyduj o zmianie ogrzewania!

Nowe przepisy od 2022 roku

Od 1 stycznia 2022 weszły w życie nowe przepisy dotyczące użytkowania kotłów węglowych. To element przyjętej w 2017 roku uchwały antysmogowej Sejmiku Województwa Śląskiego. Jej celem jest poprawa jakości powietrza, którym wszyscy oddychamy.

Nowe przepisy określają terminy, w jakich dozwolone jest korzystanie z kotłów węglowych starszej generacji. Od 1 stycznia 2022 roku palenie w piecach mających tzw. klasę energetyczną poniżej 5 (lub w ogóle nie posiadających tabliczki informacyjnej na obudowie) i równocześnie wyprodukowanych przed 2012 rokiem, jest nielegalne.

Ich użytkownikom grożą kary do 5 tysięcy złotych. Mandat lub grzywnę mogą nakładać sądy, Policja, Straż Miejska i służby Inspektora Ochrony Środowiska. Szczegóły regulacji są na stronie powietrze.slaskie.pl.
Przeprowadziliśmy badanie opinii publicznej dotyczące znajomości przepisów wynikających z tzw. uchwały antysmogowej. Wynika z niego, że ponad 60% pytanych osób posiada kotły węglowe, które powinni wymienić do 31 grudnia 2021 roku.

Raport z badań


Porozmawiaj z zarządcą
o ogrzewaniu budynku
z sieci ciepłowniczej
TAURON Ciepło

Podłączenie ciepła sieciowego jest prostsze niż myślisz
Sprawdź